Septoplasti

Burunda yer alan kemik ve kıkırdak gibi yapıların bütününe nazal septum ismi verilir. Bu yapıların doğru yerinde olmadığı durumlarda ise insanların nefes alıp vermesinde problemler oluşur. Septoplasti ise bu yanlış konumun verdiği rahatsızlıktan dolayı insanların geçirdiği operasyona denir.

Her operasyonda olduğu gibi burada da önemli olan ilk teşhisin doğru bir şekilde konulmasıdır. İyi bir klinik, hastane veya benzeri bir araştırma merkezinde yapılacak olan teşhis koyma işlemleri ardından hastanın genel durumu takip edilir ve operasyonda yapılacak olan uygulamalara karar verilir. Doğru bir teşhis sonrası yapılacak septoplasti sonrası nefes alamama gibi durumlar asla görülmez.

Septoplasti Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak yapılan muayene ve tetkikler sonrasında operasyona karar verilirse eğer en uygun gün ve zaman belirlenir. Belirlenen gün ve zamanda hasta operasyona alınır. Ameliyattan önce muhakkak ki nasıl bir anestezi uygulanacağına karar verilir. Eskiden sürekli olarak uygulanan lokal anestezi yerine günümüzde daha güvenli olan genel anestezi bu tür ameliyatlarda daha yoğun bir şekilde uygulanmaktadır.

Operasyonun estetik olarak en güzel tarafı küçük bir kesi ile yapılmasıdır. Bunun akabinde işlemden sonra kişide herhangi bir şekilde iz kalmamaktadır. Bundan dolayı işlem kapsamında gerekli bölgenin düzeltildiği ve genel olarak başarılı geçen bir ameliyat ile burun yapısının olması gereken hale getirildiği görülür.

Septoplasti Kimlere Yapılır?

Burun bölgesinden şikayeti olmayan, normal bir buruna sahip olan kişiler elbette operasyona dahil olmazlar. Bunun haricinde doktorların uygun gördüğü ve operasyon geçirmesine izin verildiği kişiler septum deviasyonu ameliyatı olabilirler. Genel olarak bu operasyonu geçiren kişilerde görülen ortak özellikler:

  • Burun yapısının olağanın dışında bozuk olduğu tespit edilen kişiler
  • Nefes alamama şikayetlerinin yoğun şekilde görüldüğü kişiler
  • Çok fazla spor yapıldığında nefes problemlerinin görüldüğü insanlar

18 – 20 yaş aralığından önce bu tür operasyonların yapılmadığı bilinmektedir. Septoplasti yani septum deviasyonu ameliyatı geçiren kişiler belirgin olarak yukarıdaki şikayetleri doktorlara iletmelidir. Bunun dışında ise kaza geçirerek burun yapısının bozulması, buruna sert bir darbe alınması gibi durumlarda da operasyon hemen yapılabilmektedir.