Revizyon Rinoplasti

Revizyon, bir şeyi düzeltmek ve yeniden gerçekleştirmek demektir. Revizyon rinoplasti ise önceden yapılan uygulamalardan sonra ortaya çıkan bazı lokal yerlerin düzeltileceği işlemdir. Bazı durumlarda beklenen bazı durumlarda ise istenmeyen şekilde ortaya çıkan bozuklular revizyon ameliyatı ile giderilebilir.

İkinci defa yapılacak olan operasyon çeşitleri şu şekildedir:

  • Revizyon Rinoplasti: Aynı doktor tarafından ikinci sefer hastanın operasyona alınmasıdır. Doktor değişmez ve sonuçlar önceden tahmin edilebilir düzeydedir.
  • Sekonder Rinoplasti: Farklı bir doktor tarafından yapılan düzeltme operasyonudur. Buradaki tek fark doktorun değişmesidir.

Genel olarak her iki operasyona da revizyon burun estetiği denir. Farklı nedenlerden dolayı bu ihtiyaç duyulabilmektedir.

Revizyon Rinoplasti Neden Yapılır?

Her ameliyattan sonra bazı komplikasyonların görülebileceği hastaya önceden söylenir. Doktorlar ne kadar ellerinden geleni yapsalar dahi estetik müdahalenin ardından sonuç her zaman istendiği gibi olmayabilir. Genel olarak insanların revize operasyona ihtiyaç duymasının nedenleri şu şekildedir:

  • Cerrahın yeterli tecrübeye, bilgiye ve birikime sahip olmaması
  • Hastanın beklentilerinin çok yüksek olması ve operasyonların beklentiyi karşılamaması
  • Cerrahların operasyondan önce çok süslü kelimeler kullanması ve hastayı bir beklenti içerisine sokması
  • Rinoplasti sonrası iyileşme sürecinin beklenildiği gitmemesi veya burnun operasyondan sonra darbe alması
  • Operasyondan sonra nazal travma vb. bozuklukların görülmesi

Bunun gibi farklı nedenlerden dolayı insanlar revize operasyonlara ihtiyaç duyabilmektedir. Burada sizlerin yapması gereken operasyonun nerede yapılacağının belirlenmesidir. Dikkatli bir şekilde yapılacak olan seçim işleminde doktorun uzmanlığına, kliniğin yeterli düzeyde olup olmadığına vb. pek çok parametreye bakılmalıdır.

Burun Ucu Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Revizyon rinoplasti operasyonuna gerek kalmaması için ameliyattan sonra bazı önemli konulara dikkat edilmesi gerekir. Operasyon ardından ödemlerin görülmesi normal iken bu ödemlere saat başı 5 – 10 dakika boyunca buz tedavisi uygulanmalıdır. Burun darbeye karşı korunmalı ve hassas bir şekilde uyurken sırt üstü uzanılmalıdır.

Burnun işlemden sonra korunması ve doktorun tavsiyelerinin sonuna kadar dinlenmesi önemlidir. Kolay bir şekilde yapılacak olan bir operasyon sonrasında birkaç gün burnunuza dikkat ederek oluşabilecek olan tüm komplikasyonların önüne geçilmesi mümkündür.