Botoks

Estetik operasyon denilince akla elbette ilk gelen seçenek botoks olmaktadır. Farklı bölgelere uygulanan ve kırışıkların giderilmesinde çok iyi bir seçenek olan bu uygulama ile birlikte daha genç ve güzel görünmek mümkündür. 

Esasında Clostridium Botulinum ismi verilen bir bakteriden alınan toksinin insan vücuduna verilmesi sürecine botoks (Botulinum toksini) denir. Sinirler ve organlar arasında adeta bir tampon bölge oluşmasını sağlar. İletimin giderek kaybolduğu ve azaldığı bu bölgeler sayesinde daha iyi bir görünümün oluştuğu gözlenmiştir.

Botoks Kullanım Alanları

Farklı yer ve bölgelerde kullanılan botoksa aslında her kişinin ihtiyacı bulunmaktadır. Özellikle belirli bir yaştan sonra insanlarda artan kırışıklıklar onların botoksa yönelmelerine neden olmaktadır. Bu tedavinin veya operasyonun yapıldığı yerler:

  • Kırışıklıkların Giderilmesi: Alın ve göz kenarları, kaşlar, dudak çevresi ve diğer çizgilerin yaşlandıkça belirlenmesi nedeniyle kırışıklıkların giderilmesi amaçlanır. Uygulama kapsamında insanların birkaç yaş daha gençleştiği görülmüştür.
  • Yüze Şekil Verilmesi: Özellikle kaş bölgesinde yapılmak istenen değişiklikler ile yüzün şekillendirilmesi sağlanmaktadır. Bazı zamanlarda ise gülüş ile alakalı olan bölgelere bu uygulama yapılabilmektedir.
  • Fazla Ter Çıkışının Engellenmesi: İnsanlar aşırı terlemeden muzdarip ise eğer o zaman ter bölgelerine yapılan botoks ile birlikte ter bezlerinin çalışması engellenebilir, kısmi olarak azaltılabilir.
  • Migren Tedavisi: 12 hafta aralıklı olarak yapılan ve toplamda 2 seans uygulanan tedavi sonrasında migren hastalığı büyük oranda tedavi edilmiş olur.

Farklı ve çeşitli kullanım alanları ile karşımıza çıkan bu tedavi giderek daha fazla popüler hale gelmektedir. İnsanlar özellikle estetik alanında akıllarına ilk gelen botoks uygulamasına daha fazla ilgi göstermektedir.

Yüz Botoksu Öncesi Sonrası

Botoks, vücut üzerinde en fazla yüz bölgesinde uygulanmaktadır. Bu bölgede yer alan;

  • İnsanların yaşlı görünmesini sağlayan alın çizgileri
  • Kişilerin kızgın görünmesini sağlayan kaş arası çizgiler
  • Göz kenarında meydana gelen kırışıklıklar
  • Dudak bölgesinde yer alan çizgilen düzenlenmesi

Bunun gibi farklı yüz bölgelerinin daha iyi bir görünüme kavuşması için gerçekleştirilen botoks kısa sürede insanların çok daha genç görünmesine olanak tanır. Uzman ve tecrübeli bir doktor tarafından gerçekleştirilen operasyonda ise neredeyse hiçbir komplikasyon görülmez.